Vyriešené

Dedičstvo

Dátum: 01.11.2017

Kategória: Občianske právo

Chcel by som aby po mojej smrti zdedil moju zbierku známok a bankoviek môj najstarší vnuk, aby zbierky ostali v celku a aby mu ich ani jeden z mojich dvoch synov nemohli zobrať. Ako by som to mal urobiť aby sa to súdne nedalo napadnúť? Ďakujem za radu a odpoveď...
Odpoveď:
Dobrý deň.

Vašou jedinou možnosťou je spísať závet a najlepšie u notára, ktorý závet priamo uloží v centrálnom registri, aby v prípade Vašej smrti sa bral do úvahy. Závet je možné spísať aj vlastnou rukou, ale ak predpokladáte, že by Vaši synovia mali o zbierku záujem, je lepšie to riešiť cez notára.
Ešte chcem pripomenúť, že svojim synom musíte dať minimálne polovicu ich zákonného podielu, inak bude závet v tejto časti neplatný.
Ak predmetom dedičstva budú len tieto známky, tak aj keby ste spísali závet, bol by neplatný. Ak však predmetom dedičstva bude aj iný majetok, tak závet bude platný, ak Vaši synovia dostanú majetok v hodnote polovice ich zákonného podielu.
Odporúčam navštíviť notára, ktorý Vám k tomu poskytne všetky potrebné informácie.

S pozdravom

JUDr. Ing. Marcela Martinkovičová, advokátka

Okružná 36
5801 Poprad
dátum odpovede: 01.11.2017
ohodnoť odpoveď 5 0
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť